pravidla historie a současnost jak na to? jak poznat spam zajímavé odkazy
tiskové materiály napište nám

HISTORIE SLUŽBY PSYCHOSEZNAMKA.CZ

Lidé potýkající se s duševními obtížemi nejrůznějšího charakteru mohou být ohroženi samotou, která plyne nejen z povahy jejich onemocnění, ale i z přijetí většinovou společností. Překážkami v navazování mezilidských a partnerských vztahů mohou být často také obavy před odhalením psychických obtíží či diagnózy. Tyto skutečnosti jsou podněcovány i v médiích, která nezřídka referují o lidech s duševním onemocněním negativně. Stigma duševní nemoci, ať již je jakkoli závažná, stále panuje v obecném povědomí společnosti. To vše lidem jakkoli zatíženým psychickými problémy či diagnostikovanými dle taxonomie duševních chorob může komplikovat osobní život.

*** V květnu roku 2004 se objevil nápad na vytvoření služby, která by lidem s psychickými problémy umožnila snazší seznámení. Česká asociace pro psychické zdraví (ČAPZ), pro kterou jsem tehdy pracovala, projekt zavzala jako svůj projekt pilotní a Psychoseznamka byla na podzim roku 2004 zprovozněna. Hlavním důvodem pro realizaci Psychoseznamky bylo to, že je stále častěji pro lidi s duševní nemocí problémem nalézt partnera způsoby, které ostatní lidé bez zkušenosti s psychickou krizí využívají. Lidé s duševní nemocí se bohužel i zde potýkají s tíhou stigmatu - dle mnoha osobních zkušeností předaných nám našimi členy a klienty je nalezení vhodného partnera opravdu problematické. Byla tedy vytvořena "psycho"seznamka, kde je již od počátečního momentu zřejmé, že lidé jejích služeb využívající mají s problematikou duševního zdraví jisté zkušenosti, až již osobní či profesionální.

SOUČASNOST

Hlavním poslání Psychoseznamky je:

➢ bezpečný prostor k seznámení

➢ anonymita

➢ uživatelské zabezpečení pro registrované

➢ samozřejmá garance nezveřejnění poskytnutých údajů

➢ celorepubliková dostupnost – seznámení dle krajů a lokalit


Psychoseznamka je zde pro všechny, kteří pátrají po protějšku. Ať již příteli, milenci či dobré duši. Název se může někomu zdát ošemetný a zavánějící stigmatem, čas od času mi jej i někdo vyčte. Opak je dle mého názoru pravdou. Práve toto, do očí bijící pojmenování, může paradoxně ubírat všem lidem se zátěží duševního onemocnění rizikový moment překvapení. Na první pohled je totiž zřejmé, že lidé zde se seznamující mohou mít či mají psychický problém. Nemusí tedy čelit zdlouhavému vysvětlování potenciálnímu protějšku, zda trpí tou či onou obtíží. Tento moment "překvapení" je tak názvem eliminován a lidé mohou s menším ostychem svá trápení sdílet právě s těmi, kteří mohou být v podobné situaci či mají pro duševní obtíže pochopení.


Přeji Vám hodně štěstí!

Zuzana Čiháková
provozovatelka služby Psychoseznamka.czChcete-li i Vy zde pátrat po vhodném protìjšku a nevíte jak na to, napište nám na  info@psychoseznamka.cz © 2004 Psychoseznamka.cz